Vücut Tipinize Göre Gelinlik Seçimi

Biz kadınlar düğün günümüzde kusursuz olmak isteriz. Saçımızdan makyajımıza, ayakkabıdan ojeye ve çiçeğimize kadar titizlikle hazırlanırız. Bu tatlı heyecanda en büyük seçim de kuşkusuz gelinlik seçimidir. Hayalimizdeki gelinlik modelleri birden fazladır. Balık model mi olsun, kabarık model mi? Askılı mı olsun straplez mi? Karar vermeye çalışırız. İşte tam bu aşamada gelinlik seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta hayalimizdeki gelinlikte nasıl daha iyi görüneceğimizdir. Vücut tipimize uygun en doğru gelinlik seçimini yaparken öncelikle vücudumuzu iyi tanıyarak başlamalıyız.

Vücut tipimizi tanırsak öne çıkarmamız gereken veya kamufle etmemiz gereken bölgelere göre hayalimizdeki gelinliği de tasarlayabiliriz. Bu noktada bizi en iyi yönlendirecek kuşkusuz Gün&Ay gelinliği tasarlayan uzmanlarımız. Hangi vücut tipinde olursanız olun sihirli dokunuşlarla sizin için ideal olan gelinliğe hayat verecektir.

Armut Vücut Tipi
Armut vücut tipinin genel karakteristiği; küçük göğüsler, ince bel ve geniş kalçalardır. Bu tip vücutlarda öne çıkarılması gereken bölge ince beldir. A etek kesimi veya prenses kabarık modeller geniş kalçaları kamufle eder. Üst bedeni daha geniş göstermek için drapeli, kayık yaka kesimler tercih edilebilir. Kuyruklu eteklerden ve yuvarlak yakadan kaçınılmalı. Kolların kalınlığından şikayet eden gelinler için tül ve işlemeli kolu gelinliklerin isabetli olacaktır.

Kum Saati Vücut Tipi
Kum saati vücut tipinde, kalçalar omuzlarla aynı oranda ve bel incedir. Orantılı vücut hatları ile her gelinliği cesurca taşıyabilir. Özellikle balık model gelinlikler kum saati vücutları muhteşem gösterecektir.

Elma Vücut Tipi
Elma Vücut, kalın bir bel, dolgun göğüsler ve düz kalçaya sahip vücut tipidir. Göğüslerin vurgulanacağı elma tip gelinliklerde derin dekolte, V yakalı üst kesimler tercih edilir. Bel bölgesini kamufle için göğüs altından başlayan etekli modeller, A Kesim ve Helen stili gelinlikler bu tarz vücut tipleri için ideal olacaktır. Çok büyük göğüsler için toparlayıcı sütyen kullanılabilir. Kare yaka ya da çok derin olmayan V yakalı modellere yönelmek doğru bir tercih olur.

Dikdörtgen Vücut Tipi
Dikdörtgen vücut tipinin en belirgin özelliği geniş omuz, dar kalça ve omuza göre küçük göğüslerdir. Düz kesimli modelleri tercih edebileceğimiz bu tip vücutlarda omuz ve sırt bölgeleri dekolte geçişleriyle vurgulanabilir. Bel bölgesi yoğun işlemelerden uzak tutularak zarif bir kuşakla hareketlendirilebilir.

Kalem Vücut Tipi
Kalem vücut, omuz ve kalçaların aynı orantıda, bel oyuntusunun çok az olduğu vücut tipleridir. Bu tip vücutlarda ufak sihirli dokunuşlarla bel oyuntusu varmış gibi gösterebilecek kesimler yapılabilir. Kalın kemer geçişleri, karın içine doğru artan işlemeler tercih edilebilir. Küçük göğüsler için, göğüs kısmında iri taşlı bol işlemeler ve drape kullanılması ideal olacaktır.