Gelinlik kumaşları hakkında bilmeniz gerekenler

Gelinliği gösterecek en önemli malzeme kumaştır. Düğününüzde istediğiniz gibi bir gelinliğe sahip olmak istiyorsanız ya da beklentilerinizden daha yüksek bir gelinlik giymek istiyorsanız, gelinlik kumaşlarını da tanımanız ve yakından görmeniz gerekebilir. Gelinlik dikiminde kullanılacak olan kumaşın kalitesi çok önemlidir. Diktireceğiniz gelinliğin kaliteli olması birçok etkene bağlıdır ve bunların başında doğru kumaş seçimi gelmekte... Özellikle gelinlikler için kullanılacak belirli kumaş cinsleri vardır.

Saten Kumaş

Saten parlak ve pürüzsüz yapısıyla günümüze kadar en çok tercih edilen gelinlik kumaşlarındandır. Pamuk ve ipekten harmanlanarak dokunmuş olan saten sade ve göz alıcı bir kumaştır. Kalitesiyle beraber fiyatı da değişkenlik gösterir. Her bütçeye uygun bir saten bulunmaktadır. Parlaklık, incelik ve sertlik-yumuşaklık bakımından istediğiniz modelin kalıbına göre çeşitli saten cins kumaşlar bulunuyor.

Organze

Tülden daha kalın ve dökümlü bir kumaş cinsidir. İnce yapısıyla özellikle bahar ve yaz gelinlikleri için sıklıkla tercih edilir. Kristal, ipek ve cam organze gibi çeşitleri bulunmakta... Sentetik ve parlak çeşitlerinin yanı sıra genellikle mat organze kullanılıyor. Klasik ve modern tüm gelinlik ve nişanlık modellerinde kullanılabilir.

Tül Kumaş

Saydam ve en ince gelinlik kumaşı cinsidir. Özellikle prenses kesim gelinlik modellerinde daha çok kullanılır. Matlık, yoğunluk, sertlik ve yumuşaklık açısından faklı cinsleri de bulunmaktadır. En çok kullanılan cinsi hayal tül olarak bilinen ve gelinliklerde en çok kullanılan türüdür. Gelinliğinize parlaklık katmak istiyorsanız kristal tül olarak bilinen tül cinsini tercih etmelisiniz. Yumuşak bir görünüm vermesini ı istiyorsanız ipek tülleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Şifon

Yarı saydam bir gelinlik kumaşı türüdür. Şeffaf ve ince yaz gelinliklerinde daha fazla kullanılmaktadır. Uçuşan bu kumaş romantik gelin olmak isteyenler için ideal bir kumaş türü.

Şantuk

Tayland ipeği, Hint ipeği ya da düpon olarak da bilinmektedir. Seyrek yapıda ipek dokulu, belli belirsiz bir parlaklığa sahip bir kumaştır. Her tür gelinliğe uygundur. İpek liflerden yapılmıştır. Prenses kesim gelinliklerde kullanılır. Gelinliğin hem üst hem de etek kısımlarında tercih edilebilir. Hafif ve sık dokumasıyla hacimli gelinlikler için tercih edilir. Şantuk kumaş İpeksi yapısı nedeniyle her türlü gelinlik modeline uygundur.

Tül Üzerinde Brode / Kordono Dantel / Güpür

Brode Tül üzerine işlenmiş motifli ince bir kumaştır. Bu kumaşı cinsi her mevsim ve her gelinlik tipi için uygundur. İnce yapısı nedeniyle genellikle kol, yaka ve göğüs bölümünde kullanılır.
Kordono Dantel oldukça hassas, ince bir dantelli kumaştır ve gelinliğin genellikle göğüs, kol, duvak kesimlerinde kullanılır. Yazın evlenecek olan gelin adayları için uygun bir gelinlik kumaşı çeşididir.
Güpür, gelinliklerde özellikle yaka, kol, göğüs duvak kenarlarında da kullanılır. Sonbahar ve kış gelinlikleri için tercih edilir.

İşlemeli Kumaşlar

Pul, boncuk, inci ve kristal taşlarla bezenmiş kumaşlar cinsidir. Özellikle ışık altında pırıltılı görünümleriyle göz alıcı bir kumaş cinsidir. Hazır işlenmiş kumaşlar olarak satılabildiği gibi beğenilen bir motif istenilen kumaş üzerine de işlenebilir.